top of page

CZERNIAK -  CO WARTO WIEDZIEĆ?

Czerniak to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek barwnikowych -  melanocytów. Najczęściej pojawia się na skórze, ale może wystąpić w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej (prawie co 10 czerniak rozwija się w gałce ocznej a także w błonach śluzowych jamy ustnej i narządów rodnych). Tylko ok 40%  czerniaków rozwija się na wcześniej istniejącej zmianie (tzw. pieprzyk) a aż 60% czerniaków rozwija się w skórze niezmienionej.

Obserwuje się  kilka rodzajów czerniaka o największym znaczeniu klinicznym:

  • czerniak szerzący się powierzchownie, powstaje głównie ze znamion barwnikowych (60-70%)

  • czerniak guzkowy 10–30%.

  • czerniak z plamy soczewicowatej (głównie u osób w podeszłym, zwłaszcza w obrębie twarzy i szyi)

  • czerniak akralny, w tym podpaznokciowy (może wystąpić także na dłoniach lub podeszwach stóp)

W zaawansowanej stadium zmiany często są uwypuklone ponad poziom skóry (można wyczuć dotykiem zgrubienie), mogą być owrzodziałe, a czasami może dochodzić do sączenia się z nich płyn.

W Polsce zachorowalność i umieralność na czerniaka z roku na rok sukcesywnie rośnie i pomimo mniejszej częstości występowania na tle Europy śmiertelność pozostaje o 20% wyższa. Wynika to przede wszystkim ze zbyt  późnej wykrywalności choroby oraz niskiej świadomości na temat profilaktyki.

Bardzo ważne jest przede wszystkim wczesne wykrycie niepokojącej zmiany.

W ciągu kilku miesięcy zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka. Trzeba pamiętać że rozmiar zmiany, którą widzimy na skórze bywa mylący. Czerniak często rozwija się w głąb skóry docierając do naczyń krwionośnych

i limfatycznych a stamtąd do węzłów chłonnych. Komórki czerniaka bardzo szybko zajmują kolejne organy, w tym wątrobę, płuca czy mózg i na tym polega jego agresywność.

PAMIĘTAJ WCZEŚNIE WYKRYTY CZERNIAK JEST PRAWIE W 100 % WYLECZALNY!!!

czer1.jpg
czer2.jpg
bottom of page