top of page

Solarium

Korzystanie z solarium zwiększa ryzyko oparzenia skóry i powstawania w wyniku tego zmian skórnych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że opalanie w solarium stanowi ogromny problem z zakresu zdrowia publicznego, gdyż odpowiada niemal za pół miliona nowo powstałych nowotworów skóry na świecie. Komitet Naukowy ds. Zagrożeń dla Zdrowia i Środowiska określił, że promieniowanie, które emitowane jest przez urządzenia do opalania stanowi ogromne zagrożenie o działaniu rakotwórczym.

Najnowsze dane wskazują, iż u osób korzystających z solarium ryzyko zachorowania na raka skóry  jest większe o 20% niż u osób nie opalających się, natomiast u osób po 30 – tym roku życia ryzyko to wzrasta aż do 75%. Co więcej, u osób korzystających z solarium częściej niż raz w miesiącu ryzyko to wzrasta o 55%. Ze względu na działanie rakotwórcze, w Polsce korzystać z solarium mogą osoby, które ukończyły 18 –ty rok życia.

 

 

ZAPAMIĘTAJMY:

  • nie istnieje bezpieczna dawka promieniowania emitowanego przez solarium. Promieniowanie UV jest 10 razy większe niż promieniowanie w najbardziej słoneczny dzień.

  • w profilaktyce czerniaka ważna jest samokontrola skóry sprawdź – czyli sprawdzenie czy znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiają się nowe.

  • Podczas ekspozycji na słońce zawsze stosuj odpowiednio dobrane kremy z filtrem w celu ochrony skóry przed promieniami UVA i UVB

  • Twoja skóra wymaga kontroli dermatologicznej po wakacjach, po nadmiernej ekspozycji na słońce, po incydentach poparzenia słonecznego.

solarium1.jpg
solarium2.jpg
bottom of page