top of page

DERMATOSKOPIA

Dermatoskopia i wideodermatoskopia to podstawowe, najważniejsze i nieinwazyjne badania pozwalające na szybkie rozpoznawanie niepokojących zmian barwnikowych skóry oraz wykrycie ewentualnej choroby we wczesnym jej stadium.

Dermatoskop to urządzenie optyczne z wmontowanym źródłem światła (spolaryzowanym lub niespolaryzowanym). Pozwala na 10-12 krotne powiększenie a dodatkowe oświetlenie obserwowanego obszaru powoduje uwidocznienie głębszych struktur znamienia. Urządzenie pozwala na oglądanie zmian na płaskich powierzchniach skóry lub w miejscach trudnodostępnych. Dermatoskop może być także używany do oceny chorób skóry głowy i problemów z włosami (trychoskopia), zmian zapalnych oraz w ocenie naczyń skórnych.

Wideodermatoskop to urządzenie składające się z głowicy z kamerą połączonej z komputerem. Obrazy badanego miejsca wyświetlane są na monitorze w powiększeniu do 100x. Zdjęcia są zapisywane i przechowywane w formie cyfrowej na twardym dysku komputera, dając możliwość porównania i ich oceny podczas kolejnych wizyt kontrolnych.

 

Jak wygląda badanie przy użyciu dermatoskopu i/lub wideodermatoskopu?

Badanie jest bezbolesne i nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Lekarz dermatolog przy użyciu dermatoskopu/wideodermatoskopu ogląda zmiany pod odpowiednim powiększeniem. Dzięki temu jest w stanie ocenić charakter brzegów, asymetrię, jednolitość koloru i ukształtowania powierzchni co pozwala na odróżnienie zwykłych, niegroźnych znamion barwnikowych od znamion niebezpiecznych. Ostateczna diagnoza stawiana jest przez lekarza, który weryfikuje wyniki analizy komputerowej. Dynamika zmian jest jednym z ważnych aspektów przy podejmowaniu decyzji o zabiegu chirurgicznym.

Jak często należy wykonywać badania dermatoskopem i wideodermatoskopem?

 

  1. Badanie powinno wykonywać się raz do roku w celu kontroli znamion na skórze – profilaktyka wtórna (np. po powrocie z wakacji)

  2. Badanie należy wykonać zawsze kiedy:

    • na skórze pojawi się nagle nowa zmiana

    • istniejąca zmiana powiększa się, staje się asymetryczna czy brzegi są nierówne

    • ze zmiany sączy się krew lub inny płyn

    • zmiana swędzi, łuszczy się czy boli

 

 

PAMIĘTAJ TYLKO REGULARNA KONTROLA ZNAMION (SAMOKONTROLA I OCENA U LEKARZA SPECJALISTY) ZAPEWNI WCZESNE WYKRYCIE NIEPOKOJĄCYCH ZMIAN !

der3.jpg
der2.jpg
der1.jpg
bottom of page