tel. (42) 258 55 58
DERMATOSKOPIA
Dermatoskopia i wideodermatoskopia to podstawowe, najważniejsze i nieinwazyjne badania pozwalające na szybkie rozpoznawanie niepokojących zmian barwnikowych skóry oraz wykrycie ewentualnej choroby we wczesnym jej stadium.
Dermatoskop to urządzenie optyczne z wmontowanym źródłem światła (spolaryzowanym lub niespolaryzowanym). Pozwala na 10-12 krotne powiększenie a dodatkowe oświetlenie obserwowanego obszaru powoduje uwidocznienie głębszych struktur znamienia. Urządzenie pozwala na oglądanie zmian na płaskich powierzchniach skóry lub w miejscach trudnodostępnych. Dermatoskop może być także używany do oceny chorób skóry głowy i problemów z włosami (trychoskopia), zmian zapalnych oraz w ocenie naczyń skórnych.
Wideodermatoskop to urządzenie składające się z głowicy z kamerą połączonej z komputerem. Obrazy badanego miejsca wyświetlane są na monitorze w powiększeniu do 100x. Zdjęcia są zapisywane i przechowywane w formie cyfrowej na twardym dysku komputera, dając możliwość porównania i ich oceny podczas kolejnych wizyt kontrolnych.
Jak wygląda badanie przy użyciu dermatoskopu i/lub wideodermatoskopu?
Badanie jest bezbolesne i nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Lekarz dermatolog przy użyciu dermatoskopu/wideodermatoskopu ogląda zmiany pod odpowiednim powiększeniem. Dzięki temu jest w stanie ocenić charakter brzegów, asymetrię, jednolitość koloru i ukształtowania powierzchni co pozwala na odróżnienie zwykłych, niegroźnych znamion barwnikowych od znamion niebezpiecznych. Ostateczna diagnoza stawiana jest przez lekarza, który weryfikuje wyniki analizy komputerowej. Dynamika zmian jest jednym z ważnych aspektów przy podejmowaniu decyzji o zabiegu chirurgicznym.
Jak często należy wykonywać badania dermatoskopem i wideodermatoskopem?
-
Badanie powinno wykonywać się raz do roku w celu kontroli znamion na skórze – profilaktyka wtórna (np. po powrocie z wakacji)
-
Badanie należy wykonać zawsze kiedy:
-
na skórze pojawi się nagle nowa zmiana
-
istniejąca zmiana powiększa się, staje się asymetryczna czy brzegi są nierówne
-
ze zmiany sączy się krew lub inny płyn
-
zmiana swędzi, łuszczy się czy boli
-
PAMIĘTAJ TYLKO REGULARNA KONTROLA ZNAMION (SAMOKONTROLA I OCENA U LEKARZA SPECJALISTY) ZAPEWNI WCZESNE WYKRYCIE NIEPOKOJĄCYCH ZMIAN !


